W ramach projektu autorskiego Młodzieżowego Biura Pracy, pn.: „Poznajmy się”  Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Płocku we współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Sierpcu 10 maja zorganizowało spotkanie z przedstawicielami Ośrodków Pomocy Społecznej oraz Szkół Podstawowych z terenu powiatu sierpeckiego

W spotkaniu wzięli udział - Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Sierpcu oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie a także osoby reprezentujące: Urząd Miasta w Sierpcu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierpcu oraz Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej w : Zawidzu, Rościszewie, Mochowie oraz przedstawiciele Szkół Podstawowych: im. Księdza Jana Twardowskiego nr 3 w Sierpc, im. Armii Krajowej nr 2 w Sierpcu,  im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku oraz im. Marii Konopnickiej w Gozdowie.

Głównym celem spotkania było omówienie struktury oraz zadań OHP. Przedstawiono ofertę pomocy udzielanej przez specjalistów tej instytucji: pośredników pracy, doradców zawodowych oraz specjalistów ds. rozwoju zawodowego i specjalistów ds. programów.

Rozmawiano również na temat kształcenia dualnego o  sposobie refundacji oraz zasadach przyjmowania uczniów na praktyczną naukę zawodu. Zebranych zapoznano z kierunkami kształcenia młodocianych pracowników będących uczniami Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu.

Po prezentacji odbyła się wymiana spostrzeżeń na temat planowania przez młodych ludzi swojej kariery zawodowej. Każdy z uczestników otrzymał także komplet materiałów informacyjno-promocyjnych do upowszechnienia w swoich instytucjach.

 

                                                    

20 kwietnia 2023r. w Zespole Szkół nr 2 odbyła się wiosenna edycja warsztatów językowych angielsko - niemieckich dla uczniów szkół podstawowych. W zajęciach uczestniczyła klasa VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu z p.Kingą Wochowską oraz klasa VIIIa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu z p.Dorotą Lubińską. Organizatorami spotkania były pasjonatki języków obcych: p.Joanna Rzepecka - nauczyciel języka angielskiego i francuskiego oraz p.Jolanta Watkowska - nauczyciel języka niemieckiego.

 

     Warsztaty odbywały się pod hasłem: ,,Języki i ich tajniki”. Ich celem było obok poszerzenia słownictwa propagowanie nauki języków obcych wśród młodego pokolenia     . Tym razem na tapet wzięto zagadnienie ,,fałszywi przyjaciele”. Tautonimy, bo o nich mowa, to słowa, które wyglądają i brzmią w dwóch językach identycznie lub podobnie, ale mają zupełnie inne znaczenie. Są to pułapki leksykalne bądź mylne skojarzenia, które często prowadzą do śmiesznych sytuacji, a czasem są odbierane jako poważne gafy językowe i wcale nie ułatwiają komunikacji między rozmówcami. Na te słówka należy szczególnie uważać.

 

     Podczas warsztatów młodzież zgłębiała tajniki języka angielskiego i niemieckiego na bazie szeregu specjalnie przygotowanych zadań pracując w grupach. Uczniowie poznali całe mnóstwo tautonimów międzyjęzykowych. Już na samym początku dowiedzieli się, że angielski ,gift”czyli prezent, to po niemiecku wcale nie jest prezent, tylko trucizna ,das Gift”:)

Po krótkiej rozgrzewce językowej ósmoklasiści przystąpili do rywalizacji. Jednym z zadań było uzupełnianie luk w języku angielskim po obejrzeniu filmiku na youtube dotyczacego ,,false friends”. Z kolei znaczenia niemieckich ,,falsche Freunde” poszukiwali w słownikach online. Były też zadania na refleks: wypisywanie słów na poszczególne litery alfabetu oraz ,,tykająca bomba” czyli podawanie wyrazów z konkretnych kategorii w jak najszybszym czasie. Uczestnicy zajęć odpowiadali na pytania dotyczące nauki języków obcych w szkole. Na zakończenie zmierzyli się z quizem przygotowanym w formie prezentacji multimedialnej.

 

     W opinii uczniów warsztaty były bardzo ciekawe. Dostarczyły im mnóstwo fajnej zabawy i sporą dawkę pozytywnych emocji. Zwycięska drużyna została nagrodzona, a wszyscy mogli skosztować pysznych babeczek udekorowanych cytatami. Wisienką na torcie był spacer po naszej szkole:)

 

     Organizatorzy spotkania serdecznie dziękują dyrekcji powyższych szkół za przyjęcie zaproszenia, zaś uczniom i opiekunom za przybycie i miły klimat. Było naprawdę językowo...

                                                               

                                                               

Zapewne każdy uczeń zna słowo ,,Schmetterling" po niemiecku. Brzmi znajomo! Nieobce z pewnością jest też powiedzenie ,,Schmetterlinge im Bauch haben" mające swój odpowiednik w języku polskim ,,mieć motyle w brzuchu". To tylko jedna z fraz, które były przedmiotem kolejnej edycji konkursu przysłów i zwrotów idiomatycznych z języka niemieckiego ,,Rund um die Liebe", który odbył się w marcu. Konkurs bazował na frazeologizmach dotyczących miłości i przyjaźni. Najlepiej z wyzwaniem konkursowym poradziła sobie Milena Szczytniewska kl.4LOPP, która zajęła 1 miejsce. Przyznano również trzy wyróżnienia: Paulina Rutkowska i Paulina Konopińska kl.4LOPP oraz Alan Olkowicz kl.4TGp.

Organizator p.Jolanta Watkowska dziękuje wszystkim uczestnikom za otwarte umysły i chęci do nauki tego jakże trudnego języka:)