,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.” ( Flora Edwards)

Między innymi ta sentencja towarzyszyła nam podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które odbyły się w naszej szkole 4 grudnia 2018r.

Wolontariat stanowi ideę,  którą warto propagować i wspierać wszelkimi sposobami. Dlatego w tym dniu szkolne korytarze zostały udekorowane cytatami, plakatami i zdjęciami promującymi wolontariat i działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu w Zespole Szkół nr 2. Nauczyciele i uczniowie losowali ,,złote myśli", które miały skłonić wszystkich do refleksji nad sensem ludzkiego życia.  Podczas tego święta wyświetlono prezentację z akcji charytatywnych, zbiórek i innych działań naszych wolontariuszy. Ponadto całej społeczności szkolnej wręczane były symboliczne serduszka. Tworzyliśmy ,,łańcuch ludzkich serc” czyli łańcuch dobrych uczynków promujący wrażliwość i empatię.

Oprócz tego wolontariusze włączyli się do projektu #KOMÓRKOMANIA organizowanego przez Fundację DKMS. Głównym celem akcji jest rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Po zawarciu umowy wolontariackiej do szkoły zostały przesłane materiały promocyjno-edukacyjne w formie drukowanej, filmiki edukacyjne oraz materiały rejestracyjne. Zarówno projekcje filmów jak i rozdawanie materiałów informacyjnych dotyczących Dnia Dawcy Szpiku miały uzmysłowić wszystkim, iż każdy z nas może uratować komuś życie, ale decyzja rejestrujących się osób o dołączeniu do bazy potencjalnych dawców powinna być świadoma. Na szczęście w naszej placówce znalazły się osoby zainteresowane tym tematem.

Obchody święta w szkole uatrakcyjnił również występ wolontariuszek z klasy III TOT, które wspólnie z opiekunami zaśpiewały ,,Piosenkę o pomaganiu”. Słowa tego utworu zaprzeczające powszechnemu przekonaniu, że świat jest bezdusznym miejscem, miały zachęcić młodzież do bezinteresownego pomagania innym. Bycie wolontariuszem to jednak nie tylko bezinteresowność i odpowiedzialność.  To przede wszystkim satysfakcja  z pomocy drugiemu człowiekowi, radość z bycia dobrym. Nasze szczęście płynie z dawania, a nie  brania. Każdy może pomagać, bo naprawdę warto. ,,Kto jeśli nie ja?”

Dziękujemy uczniom i nauczycielom za pomoc, aktywny udział w naszych akcjach, za wasze piękne serca!