Dnia 4 października 2018r grupa 41 wolontariuszy z Ekonomika uczestniczyła w wycieczce do Płocka w ramach podziękowania za swoje zaangażowanie i pracę w ubiegłym roku szkolnym. Celem wyjazdu była integracja wolontariuszy, promowanie idei wolontariatu oraz wzbudzenie empatii i wrażliwości uczniów na cierpienie drugiego człowieka.

Głównym inicjatorem wycieczki była p.Hanna Wiktor - przewodnicząca sierpeckiego oddziału Caritas. Towarzyszył nam również ks.Łukasz Gach - opiekun Caritas oraz wolontariusz p.Krzysztof Gajewski. Nad grupą młodzieży czuwali nauczyciele: p.Marta Mańkowska, p.Maria Gołębiewska, p.Jolanta Watkowska oraz ks.Mateusz Kawczyński.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym punktem wycieczki było zapoznanie się z działalnością Caritas Diecezji Płockiej. Gościliśmy na ulicy Sienkiewicza 54, gdzie spotkaliśmy się z ks.Adamem Przeradzkim. Ksiądz wicedyrektor w bardzo miły i przystępny sposób opowiedział o wszystkich placówkach Caritas, świadczących pomoc potrzebującym,  na terenie naszej diecezji.

Na miejscu mieliśmy możliwość odwiedzenia Domu Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera. Mogliśmy też porozmawiać z pracownikami Warsztatu Terapii Zajęciowej. Podzieleni na mniejsze grupy, zwiedziliśmy różne pracownie. Dowiedzieliśmy się, że właśnie poprzez udział w różnorakich zajęciach, chorzy i osoby niepełnosprawne mogą polepszyć swoją sprawność psychofizyczną, rozwinąć kompetencje społeczne oraz nabyć praktyczne, potrzebne do życia umiejętności.

Na koniec odwiedziliśmy znajdujące się w pobliżu Hospicjum Stacjonarne dla osób nieuleczalnie chorych. Pracownicy hospicjum opowiedzieli o swoich doświadczeniach z pracy, które wywarły na wolontariuszach ogromne wrażenie. Pobyt w poszczególnych placówkach uzmysłowił nam, jak ważna jest praca tych ludzi na rzecz bliźniego i jak potrzebne są  takie miejsca.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był udział we mszy świętej w parafii Świętego Krzyża na Podolszycach. Po modlitwie i przeżyciach duchowych przyszedł czas na chwilę rozrywki na  kręgielni w galerii Wisła. Wycieczkę zakończyliśmy posiłkiem w McDonaldzie.

Dziękujemy ks.kanonikowi Sławomirowi Zalewskiemu – proboszczowi parafii farnej, który sfinansował wycieczkę naszym wolontariuszom. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę pani Hanny Wiktor za zorganizowanie tego wyjazdu.