Dnia 31 maja 2017 r. w Zespole Szkół nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu odbyła się konferencja poświęcona podsumowaniu Projektu „Zawodowa Praktyka dla Ekonomika” realizowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Erasmus+, akcja KA1 – Mobilność Edukacyjna. W/w  projekt realizowany był w Zespole Szkół Nr 2   w Sierpcu od  01 czerwca 2016 r. do 31 maja 2017 r. Kwota dofinansowania Projektu wyniosła  110 912 euro, z czego 20% zabezpieczył Powiat Sierpecki. Organizacją partnerską był Europroyectos Erasmus Plus. W ramach projektu zostały sfinansowane: przelot samolotem, transfer z i na lotnisko, zakwaterowanie w hostelach z wyżywieniem, organizacja stażu i dobór miejsca stażu indywidualnie dla każdego ucznia, ubezpieczenie uczestników projektu, kieszonkowe dla uczniów. W Projekcie uczestniczyło  44 uczniów szkoły uczących się w następujących zawodach:

- technik ekonomista (14 osób)

- technik obsługi turystycznej (7 osób)

- technik spedytor (11 osób)

- technik informatyk (4 osoby)

- technik cyfrowych procesów graficznych (8 osób)

oraz 8 nauczycieli sprawujących opiekę nad uczniami podczas odbywania stażu  w dwóch hiszpańskich miastach: Granadzie i Cordobie. Realizacja staży zagranicznych odbywała się w dwóch terminach: od 15.10 do 13.11.2016r. – wówczas wyjechała grupa licząca 23 osoby, a następne 21 osób realizowało staż od 05.03. do 01.04.2017 r. Dla każdej  z grup przed wyjazdem na staż zorganizowano zajęcia z języka hiszpańskiego w ilości 22 godzin oraz przygotowania kulturowego w ilości 6 godzin, które odbywały się w szkole. Oprócz przygotowania w Polsce partner zagraniczny zorganizował bogaty program kulturowy, w tym 1-dniowe wycieczki do Granady, Cordoby, Sewilli i Malagi.

Głównymi celami projektu było:

- dostosowanie kształcenia praktycznego do potrzeb europejskiego rynku pracy,

- podniesienie jakości kształcenia w szkole,

- rozwijanie chęci do nauki języków obcych,

- podniesienie mobilności uczniów,

- podjęcie stałej współpracy międzynarodowej.

Uczniowie podczas odbywania staży zagranicznych zapoznali się ze strukturą pracy i zasadami działania zagranicznego przedsiębiorstwa, nabyli nowe doświadczenie życiowe, a także podnieśli swoje kompetencje zawodowe oraz kompetencje w zakresie posługiwania się językiem angielskim – głównym językiem stażu. Poznali również kulturę Hiszpanii i podstawowe słownictwo hiszpańskie.

Podczas konferencji p. dyrektor Magdalena Peda wręczyła uczestnikom stażu certyfikaty w języku polskim i języku angielskim potwierdzające wykonane zadania i nabyte umiejętności, podpisane przez pracodawcę, u którego odbywał się staż. Każdy z uczestników stażu otrzymał również Certyfikat Europass – Mobilność wydany w języku polskim i języku angielskim wystawiony wspólnie przez szkołę i partnera zagranicznego, a potwierdzony przez Krajowe Centrum Europass.

Projekt „Zawodowa praktyka dla Ekonomika” nie mógłby być zrealizowany, gdyby nie pomoc i wsparcie wielu osób, które zaangażowane były w jego przebieg: władze powiatowe udzieliły wsparcia finansowego, pani Katarzyna Dąbrowska – koordynator Projektu, która nim zarządzała i bez której tego projektu by nie było, pani Bogusława Lewandowska – naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia, wspierająca na wszystkich etapach realizację projektu, p. Krzysztof Sobiecki – Skarbnik Powiatu Sierpeckiego i pani Marta Witte – księgowa obsługująca Projekt i prowadząca obsługę finansową, dbająca nad  prawidłową realizacją budżetu projektu, p. Zdzisław Dumowski, który przygotował przetarg, p. Agnieszka Koziara-Idzikowska, p. Justyna Kratkowska – Dul, p. Mariola Przybyłowska, p. Marta Rokicka, p. Aleksandra Sawicka, p. Edyta Telesiewicz, p. Edyta Wawrowska – Wójcik i p. Anna Wróblewska, nauczyciele sprawujący opiekę nad uczniami podczas odbywania przez nich stażu w Hiszpanii.

P. dyrektor przekazała dodatkowo informację, iż Zespół Szkół Nr 2 otrzymał dofinansowanie na kolejny projekt „Zawodowa praktyka dla Ekonomika 2”, który będzie realizowany od  1 września 2017 r.

Uczniowie, przedstawiciele poszczególnych zawodów zrelacjonowali w czasie konferencji przebieg swoich zagranicznych staży, podzielili się wrażeniami z wyjazdu do Hiszpanii oraz podziękowali za możliwość udziału w tego typu przedsięwzięciach. Obiecali dobrze wykorzystać zdobyte w Hiszpanii doświadczenie i  nie zaprzepaścić danej im szansy na rozwój osobisty i zawodowy.