XIII EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu

20 kwietnia 2016 roku uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli  w ogólnopolskim programie „Dzień przedsiębiorczości” organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości pod honorowym  patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Andrzeja Dudy.

W ramach programu uczniowie odbyli w firmach jednodniową praktykę na wybranym stanowisku pracy, pod kierunkiem konsultanta . Poprzez kilkugodzinne praktyki w wybranym zakładzie pracy, uczestnicy miel szansę  zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie, zapoznania się w praktyce z jego specyfiką oraz pozyskania niezbędnych informacji o wymaganym wykształceniu, umiejętnościach czy niezbędnych predyspozycjach. Młodzież miała również możliwość zauważenia i zrozumienia związku między wykształceniem a karierą zawodową oraz przekonania się o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy.
Dzień przedsiębiorczości daje szansę na wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w szkole, wykonywanie zadań na wymarzonym stanowisku oraz lepsze przygotowanie

do wejścia na rynek pracy. Pozwala on również uczniom zdobywać kolejne doświadczenia. Mogą oni zapoznać się z działalnością różnych firm, instytucji i urzędów. Środowisko zawodowe i rodzice wspomagają w ten sposób szkołę  w motywowaniu uczniów do większego zainteresowania  się nauką i samokształcenia na ścieżce rozwoju zawodowego.

W programie wzięło udział 65 uczniów klas pierwszych i drugich , którzy odbywali ,,Dzień przedsiębiorczości ”w 10 instytucjach powiatu sierpeckiego. Szkolnym koordynatorem programu  była  p. Edyta Wawrowska-Wójcik przy współpracy p. Elżbiety Popis -Zelmańskiej , p. Małgorzaty Piaseckiej oraz p. Lilli Olejniczak - nauczycieli podstaw przedsiębiorczości i przedmiotów zawodowych .

Uczestnicy projektu bardzo pozytywnie ocenili swój jednodniowy pobyt w zakładach pracy. Podkreślali miłą atmosferę i życzliwe przyjęcie oraz rzetelną wiedzę jaką im przekazano na temat wybranych przez siebie stanowisk pracy .Część uczniów już dziś zadeklarowała swój udział w kolejnej edycji programu w nowym roku szkolnym. Taka forma działalności z pewnością przyczyni się do rozwoju młodych ludzi i przełoży na świadome podjęcie przez nich decyzji o wyborze swojej drogi edukacyjnej i zawodowej oraz lepsze przygotowanie się do wejścia na rynek pracy i karierę zawodową po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej.

Wszystkim instytucjom i zakładom pracy, które umożliwiły udział w tym ważnym przedsięwzięciu koordynator projektu oraz dyrekcja szkoły składają serdeczne podziękowania. Swoją postawą wspomagacie Państwo szkołę w motywowaniu uczniów do większego zainteresowania się nauką i samokształceniem . Dzięki Państwa życzliwości, pomocy i zaangażowaniu nasi uczniowie mogli już teraz zapoznać się w praktyce ze swoim wymarzonym zawodem i tym samym zweryfikować swoje wyobrażenia o nim z rzeczywistością.