Dnia 9 grudnia 2015 roku  w CKiSz w  Sierpcu miała miejsce uroczystość, której celem było podsumowanie działalności wolontariuszy z powiatu sierpeckiego w minionym roku kalendarzowym. Organizatorami ,,Dnia Wolontariatu” byli: Sierpeckie Stowarzyszenie ,,Szansa na życie”, Zespół Szkół nr 1, Centrum Kultury i Sztuki. Impreza została objęta patronatem Burmistrza Miasta Sierpc Pana Jarosława Perzyńskiego oraz Starosty Powiatu Sierpeckiego Pana Jana Laskowskiego.

Zaproszono miejskie i powiatowe władze samorządowe: Burmistrza Miasta Sierpc Pana Jarosława Perzyńskiego, Wiceburmisrza Miasta Sierpc Panią Ewę Leszczyńską, Starostę Powiatu Sierpeckiego Pana Jana Laskowskiego, Radnych Powiatu Sierpeckiego i Miasta Sierpc, wójtów ościennych gmin. Wśród gości znaleźli się też m.in.: Prezes Krajowego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych ,,Pomoc Dzieciom” Pan Stanisław Lewandowski, Prezes Stowarzyszenia ,, Szansa na życie” Pani Bożena Tober, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Pan Wojciech Rychter, Kierownik PCPR Pani Agnieszka Gorczyca, Prezes Banku Żywności w Płocku Pan Marek Kuczyński, Wiceprezes Pani Aldona Cybulska. Przybyli także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz dyrektorzy szkół i placówek oświatowych.

Na spotkaniu obecni byli młodzi wolontariusze z sierpeckich szkół średnich, gimnazjalnych oraz podstawowych wraz ze swoimi nauczycielami.Wolontariat  Ekonomika  reprezentowała grupa siedmiu uczennic w składzie: Edyta Maciejewska, Eliza Zdankiewicz, Aneta Ankiewicz, Katarzyna Witczak, Monika Walter, Dorota Dąbrowska, Michela Olivari. Wolontariusze przybyli na uroczystość wraz z Panią Dyrektor Magdaleną Peda oraz z opiekunami Panią Martą Rokicką i Panią Jolantą Watkowską.

Uroczystego otwarcia gali dokonał Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Pan Piotr Tyndorf, po czym głos zabrała Pani Anna Chmielewicz, która jako prowadząca zdefiniowała, na czym polega służba wolontariacka. Następnie goście mieli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej, w której przedstawiono przedsięwzięcia i osiągnięcia wolontariuszy w ubiegłym roku.

W dalszej części uroczystości dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 Pani Grażyna Krawczyńska podsumowała akcję charytatywną, która odbyła się pod hasłem ,,Najmłodszy wolontariat z pomocą dla swoich chorych przyjaciół”. Akcja objęła swoim zasięgiem cały powiat sierpecki i polegała na zbiórce pieniędzy na zakup sprzętu medycznego dla oddziału pediatrycznego w Sierpcu. Koordynatorem zbiórki była Pani Edyta Paciuszkiewicz. Przedstawiciele ,,Małego wolontariatu” przekazali sprzęt na ręce dyrektora szpitala Pani Doroty Kowalkowskiej, ordynator oddziału dziecięcego Pani Jolanty Amilkiewicz oraz pielęgniarki oddziałowej Pani Jolanty Węgrzynowskiej.

W trakcie uroczystości po raz pierwszy wybrano też ,,Lidera małego wolontariatu”.  Kapituła w składzie: Pan Wojciech Rychter, Pani Renata Będzikowska, Pani Anna Chmielewicz wyróżniła w tej kategorii  wolontariuszy z SP nr 3 oraz SP nr 2 w Sierpcu wraz  opiekunami: Panią Edytą Paciuszkiewicz oraz Panią Beatą Karkusz.

Ponadto rozstrzygnięto konkurs na Super Wolontariusza oraz Wolontariusza Nadzwyczajnego. Za całoroczną pracę wolontariacką na rzecz osób potrzebujących honorowy tytuł ,,Super Wolontariusza 2015” z naszej szkoły otrzymała Edyta Maciejewska. Tytuł ,,Nadzwyczajnego Wolontariusza 2015”  przyznano Pani Edycie Paciuszkiewicz, nauczycielce z SP nr 3 w Sierpcu.

Podczas imprezy padło wiele słów uznania dla działalności sierpeckich wolontariuszy. Podziękowania skierowali do zebranych zarówno Burmistrz Jarosław Perzyński jak też Starosta Jan Laskowski, obiecując, że miasto i powiat będą dalej patronować wszelkim charytatywnym inicjatywom.

Wszyscy zgodnie podkreślali, że wolontariat to służba, która przygotowuje młodego człowieka do późniejszego życia i tą ideę należy zaszczepiać w młodym pokoleniu, bowiem w każdym z nas tkwi dobro, tylko trzeba je obudzić i każdy z nas może ofiarować coś drugiemu człowiekowi!