DOPALACZE KRADNĄ ŻYCIE

Na świecie nastąpiła ekspansja nowego typu środków odurzających zwanych ,,dopalaczami”.  Przeprowadzone 2008 r. w Polsce badania CBOS wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych potwierdziły, że ten problem dotyczy również polskiej młodzieży. Przyczyn sięgania przez nastolatków po narkotyki jest bardzo wiele m.in.: ucieczka od problemów, nuda, poszukiwanie pewności siebie w sytuacjach społecznych, chęć przystosowania się do grupy, ciekawość. Dostęp do dopalaczy, ze względu na łatwość, ma coraz większa grupa młodych ludzi, a w niektórych środowiskach panuje wręcz na nie moda.

W związku z ogólnopolską kampanią ,,Dopalacze kradną życie” , 5 listopada w świetlicy szkolnej zorganizowano pogadankę na temat substancji psychoaktywnych. W spotkaniu poprowadzonym przez pedagoga z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu, panią Jolantę Węglarz, uczestniczyła młodzież z klas: 3 TOT, 1 TCPG/TS, 1 i 2 WZ.  Uczniowie dowiedzieli się, że dopalacze to także narkotyki, a ich zażywanie może m.in. spowodować ostre zatrucie toksynami, utratę zdrowia, a nawet śmierć.

Młodzi ludzie przechodzą w swoim życiu przez trudne etapy, dlatego należy z nimi rozmawiać na temat zagrożeń i wskazywać sposoby profilaktyki zapobiegania uzależnieniom.

Opiekunowie: M. Przybyłowska i E. Wawrowska-Wójcik